zehra dogan festival 2018

PROGRAM VE SUNUM • BAŞKA DÜNYALAR FESTİVALİ – ZEHRA DOĞAN

Festival des Autres Mondes
Başka dünyalar Festivali
Zehra Doğan Çevresinde…
21 eylül | 21 ekim 2018

Önemli : Çalışmalar devam etmekte ve programın güncellemeleri bu sayfaya günü gününe aktarılmaktadır. Lütfen basın yazılarını yayınlamadan önce güncellemeleri gözden geçiriniz.

Önümüzdeki Eylül, Ekim aylarında, Zehra’nın eserleri çevresinde, geniş bir etkinlik programlanıyor : « Festival des Autres Mondes ». Fransa’nın batısında, Bretanya bölgesinde gerçekleşecek olan festival, Les amis du Kedistan ve La Minoterie-À Pleine Voix (no profit) derneklerinin girişimi olup, Le Roudour Kültür Merkezi yöneticisi Mikael Euzen ve çeşitli partnerlerin katıksıyla düzenlenmektedir.

Bu proje, Ocak 2018’de eş zamanlı yapılmış iki serginin devamı niteliğindedir. Birinci sergi, Morlaix kentinde, Traon Nevez mekanında 15 gün içinde 750 kişiyi ağırlarken, ikincisi Angers’de 2000’den fazla kişi tarafından ziyaret edildi. Bu güne kadar, Avrupa’nın çeşitli yerlerinde, Zehra’nın eserlerinin hem orijinalleri hem de baskıları bir çok kez sergilendi ve geniş bir kitleye ulaştı.

Organizatörlerden Morlaix kentinde yer alan, La Minoterie-A Pleine Voix derneği, disiplinlerarası kültürel etkinlikler düzenlenmektedir. Les amis du Kedistan derneği ise, Ortadoğu meselelerine odaklanan Kedistan internet gazetesini yayınlamakta ve Zehra Doğan’ın Avrupa’da sanatçı haklarının gönüllü ve sözleşmeli temsilcisi ve koruyucusu olarak, sanatçının sergilerini organize etmektedir.

Sanatçı, akademisyen, yazar, gazeteci olsun, organizatörler olsun, festivale emek veren herkes bütünüyle gönüllü olarak katılmaktadır. Konserler ve diğer etkinliklerden elde edilen gelir festivalin genel bütçesini karşılamak için kullanılacak, kalan miktar çeşitli mücadele ve projelere yardım olarak yollanacaktır. Dolayısıyla, çok kısıtlı bir bütçe ile, ve dayanışma prensibi üzerine gerçekleştirilecek bu festivalin ilk etapta karşılık verilmesi gereken katılımcıların yol ve konaklama masraflarını yine dayanışma prensibi ile karşılayabilmek amacıyla, şu anda Fransızca olup, metin çevirisi süren bir crowdfounding kampanyası açılmıştır. Haberlerinizde bu noktaya özellikle yer vermenizi içtenlikle rica ediyoruz…

Festival çeşitli partnerlerin desteği ile düzenlenmektedir ve etkinlikler, Le Roudour kültür merkezi başta olmak üzere, Pays de Morlaix bölgesindeki birçok ilçede bulunan farklı mekanlarda gerçekleşecektir.

İlçeler : PAYS DE MORLAIX | Saint Martin des Champs, Plouezoc’h, Plougonver, Lanmeur, Plourin Morlaix, Kerguerwen, Brest… Mekanlar : LE ROUDOUR, La Salamandre, Traon Nevez, Ephad Lanmeur, Le Dibar, Le Café Théodore, Le Jardin Partagé…

Partnerler : Le Roudour, Cinéma La Salamandre, Ville de Saint Martin des Champs, Le Dibar, Le Café Théodore, Traon Nevez, EPHAD Lanmeur, Restaurant Le Jardin Partagé, Représentation de Rojava en France (Rojava Fransa Temsilciliği), Initiative pour un Confédéralisme Démocratique – ICD (Demokratif Konfederalizm için girişim), Conseil Démocratique Kurde de Rennes – CDK-R (Kürt Demokratik Meclisi-Rennes), Festival de cinéma de Douarnenez (Douarnenez Sinema Festivali), Rhizômes / Bretagne et diversité, Amitiés Kurdes de Bretagne – AKB (Bretanya Kürt dostluk derneği), Belleville Éditions, Éditions Turquoise, Roj Info, Jin TV, Lycée Tristan Corbière, Lycée Suscinio, École Diwan Morlaix okulları, Association d’étudiant-e-s de l’IUT de Morlaix – Arzou (üniversite ögrencileri derneği), Mama’s Cooking, Cuisine éthique, Da Bep Lec’h dernekleri…
Diğer partnerlerle görüşmeler sürmektedir.

Bu girişimin Zehra Doğan’ın bu güne dek yapılan en büyük sergisi çevresinde düzenlendiğini özellikle belirtmek isteriz. Tutuklanmadan önceki dönemdeki eserler yanında, Amed cezaevinde yaptığı yeni ve hiç görülmemiş resimler de yer alacağı festival, Zehra Doğan’ın eserleri yanında, Yann Renoult, Chris T. ve festivalin onur konuğu Refik Tekin olmak üzere, üç gazetecinin fotoğrafları sergilenecektir.

Sinema gecesi ve farklı seans ve mekanlarda, film gösterimleri ve yönetmenlerle söyleşiler yapılacaktır.

Zehra’nın tanıklığı ile bağlantılı farklı konularda, akademisyen, sanatçı, gazeteci ve aktivistlerin katılacağı 10 panel gerçekleştirilecektir.

RTS (İsviçre Radyo Televizyon kurumu) gazetecisi Geneviève Bridel tarafından yazarlarla söyleşilerin gerçekleştirileceği bir kitap fuarı da festival çerçevesinde yer almaktadır.

Festival, Titi Robin, Gülay Hacer Toruk, Erik Marchand, Sylvain Barou, Neşet Kutaş, Nolwenn Korbell, Coline Linder, Oriane Lacaille, Éléonore Fourniau gibi ünlü sanatçıların müziğiyle dayanışacağı destek konserleri ve Elie Guillou‘nun « Kürdistan yolculuk defteri » isimli gösterisi gibi çeşitli etkinlikleri içermektedir.

Bu serginin ve çevresinde inşa edilen festivalin hedefleri şunlardır:

Kürt kadın sanatçı ve gazeteci Zehra Doğan’ın susturulmaya çalışılan sesini duyurmak ve savunduğu değerleri, tanık olduğu gerçekleri eserleriyle ve sözleriyle kamuoyuna aktarmak. Son derece kısıtlı koşullarda ve büyük bir yaratıcılıkla ortaya koyduğu, kuvvetli bir anlatı ve etkiye sahip sanat eserlerini sergilemek. Köklü bir değişim sürecinden geçen Türkiye’nin durumunu, azınlıkların, özellikle Kürt halkının, kadınların ve tutsakların durumunu ele alarak bir durum analizi yapmak ve farkındalık yaratmak…

2016’da Douarnenez’de, Türkiye halkları adına düzenenlenen ve konuşmacı olarak davetli olan Zehra Doğan’ın tutuklanarak katılamadığı sinema festivalinde Breton halkı ile başlayan dayanışmanın bir devamı olarak, Bretanya ile Zehra Doğan ve farklı halklar arasındaki bağları beslemeye devam etmek. Avrupa’nın dört bir yanından katılan sanatçı, aydın, yazar, gazeteci ve kuruluşları Zehra Doğan’ın çevresinde toplamak, ve hem onun, hem de onun şahsında tüm siyasi rehinlerin özgürlüklerine kavuşmaları için gerekli atılımlar konusunda birlikte fikir üretmek, kenetlenmek…

***

Hem gazeteciliğiyle ortaya koymuş olduğu çalışmalar, hem de gerçeklere tanıklık ederek yaptığı eserler « delil » gösterilerek, Türk hükümeti tarafından hapsedilen Zehra Doğan, bugün, bir senedir rehin tutulduğu Diyarbakır cezaevinde, sanat malzemelerine yasak konmuş olmasına rağmen, çalışmaya, üretmeye, zorluklarla ve elindeki imkanlarla yoğun bir biçimde devam ediyor…

Festivalde yer alacak sergi, zor koşullarda Avrupa’ya ulaşmış, tuval ve kağıt üzerinde farklı tekniklerle gerçekleştirdiği, yetmişe yakın orijinal eserleri kapsayacaktır. Bu eserler, sözcüklerle dile getirilmesi zor yaşanmışlıkları ve tanıklıkları, kuvvetli ve çarpıcı bir biçimde ortaya koyarken, aynı zamanda bir sanatçının dar imkanlara rağmen, yaratıcılığıyla, ve ayrıca kolektif ve evrensel söylemiyle en derin biçimde vicdan ve akla seslenişidir.

Bir ay sürecek ve dolu dolu beş hafta sonuyla zenginleştirilmiş etkinlik programının büyük bir kısmı teyid edilmiştir… Çalışmaları halen sürdürülen programı bugünkü güncellemesi ile sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. (Programı aşağıda bulabilirsiniz).

Saygı ve dayanışmayla…

Laurent Baudry
La Minoterie / A Pleine Voix Derneği Başkanı
laminoterieapleinevoix@gmx.fr

Lougar
Kedistan kedistan.net Gazeteci ve yayın sorumlusu,
Les Amis du Kedistan Derneği temsilcisi.
raynmarth@riseup.net


PROGRAM

23 haziran 2018 güncellemesi ile… Katılımları henüz teyid edilmemiş konuklar eklenmemiştir. Panellerin geniş tanımları ve teyid olarak eklenen konuklar, ve olabilecek değişiklikler, ilerki tarihlerde yapılacak basın açıklamalarında belirtilecektir.

Açılış

21 Eylül 2018, 18:00 – Le Roudour
Gösteri Carnet du Kurdistan (Kürdistan yolculuk defteri) – Élie Guillou
Tiyatro oyuncuları tarafından Zehra Doğan’ın metinlerinden seçki okumaları.

Açılış gecesi Medya Haber TV ve Jin TV tarafından canlı yayınlanacaktır.


Sergiler

Zehra Doğan orijinal eserleri sergisi – Le Roudour kültür merkezi, 21 Eylül-21 Ekim
« Kaçak günler » dönemi ve Amed Cezaevi eserleri

Zehra Doğan baskı eserler – Restaurant Le jardin Partagé, (Brest) 26 Eylül-20 Ekim.

Chris T. fotoğraf sergisi – EPHAD sergi mekanı (Lanmeur), 5-20 Ekim

Yann Renoult fotoğraf sergisi – MJC (Morlaix), 2-20 Ekim.


Kitap fuarı

12-4 Ekim, Le Roudour, Médiathèque. Yazarlarla söyleşiler.
Açılış 12 Ekim 17.00


Atölyeler

Okuma ve metin yazma atölyeleri, Le Roudour, Médiathèque.
Animatör: Laëtitia Degouys.


Destek konserleri

« Voix de femmes pour Zehra » (Zehra için kadın sesleri)
Le Dibar, 29 Eylül 15.00-24.00
Sarkıların kanatlarında Amed zindanına doğru…
Nolwenn Korbell, Coline Linder, Éléonore Fourniau.

« Musiques Solidaires » (Dayanışan melodiler)
Le Roudour, 13 Ekim 20.00
Özel bir destek gecesi…
Gülay Hacer Toruk, Titi Robin, Erik Marchand, Sylvain Barou, Neşet Kutaş.

« Épilogue musical » (Müzikal epilog)
Le Roudour, 21 Ekim, 20.00
Zehra ve Türkiye’de tutuklu tüm siyasi tutsaklarla dayanışma festivalini güzel bir melodiyle bitirmek için, kapanış konseri:
Gurup Yıldız.


Eser satışı

21 Ekim, 14.00-17.00 – Le Roudour
Zehra Doğan’ın baskı ve orijinal eserlerinin satışı.
Ayrıca bölge sanatçılarının Zehra’ya ithafen için gerçekleştirdiği eserlerin satışı.


Sinema

>> Rétrospektif « Mylène Sauloy »
Café Théodore, 28 Eylül, 19.00-22.00
• Kurdistan : la guerre des filles
• Kurdistan : quand le chant va-t-en-guerre
• Le drôle de pays des Kurdes d’Irak

>> MJC Morlaix – 2 Ekim – 19.00
Rojava, utopie au cœur du chaos syrien Rojava konulu belgesel, yönetmenler Mireille Court ve Chris Den Hond ile söyleşi.

>> Sinema gecesi – La Salamandre sineması – 6 Ekim – 18.00’den itibaren

Sunum : Caroline Troin et Nina ChastelRhizômes / Bretagne et diversité

Les filles de feu – Stéphane Breton – Yönetmenle söyleşi
Zer – Kazım Öz

>> Le Roudour – 14 Ekim 2018 – 17.00
Kavil, Animasyon 2018, yönetmen Özcan Alper ile söyleşi.

>> Plourin Belediyesi – 15 octobre – 18.00
Roza, İki Nehrin ülkesi, Belgesel
Jin û Jin, kısa film.
Denk, kısa film.
Yönetmen Kutbettin Cebe.

>> Le Roudour – 19 Ekim 2018 – 20.00
Bir başka dağ, üç Kürt kadın üzerine belgesel. Yönetmenler Anouck Mangeat ve Noémie Aubry ile söyleşi.


Paneller

#1 Jeopolitik
Türkiye : Bugünün köklerini ararken
(Turquie : A la recherche des racines du présent)
22 Eylül 14.00-16.00 – Le Roudour

Konuklar :
Etienne Copeaux | Tarihçi ve araştırmacı. Özel alanı, Türkiye ve milliyetçilik tarihi. Konusu ile ilgili birçok kitabın yazarı.
Hamit Bozarslan | Tarih ve siyasal bilimler. Konusu ile ilgili birçok kitabın yazarı.
• Moderatör : Daniel Fleury | Gazeteci, Kedistan.

#2 Jeopolitik
Bugünden tanıklıklar
(Témoignages du présent)
22 Eylül 2018 16.00 – 17.00 – Le Roudour

Konuk :
Faysal Sarıyıldız | HDP Şırnak milletvekili
Aram Tastekin | Sanatçi, Zehra’nin arkadasi.
• Sunum : JIN TV

#4 Toplum
Türkiye ve Kürdistan’da LGBTIQ olmak
(Être LGBTIQ en Turquie et au Kurdistan)
23 Eylül 14.00-16.00 – Le Roudour

Konuklar :
Rosida Koyuncu | Sürgün, gazeteci, sinemacı ve LGBTIQ aktivisti. Translar üzerine Kürtçe gerçekleştirilen ilk film Kurneqîz »in prodüktörü. Voltaçark kolektif kitabın katılımcısı.
Kıvılcım Arat | LGBTIQ aktivisti, İstanbul LGBT Dayanışma Derneği, KADAV çerçevesinde yer alan Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği ve Demokratik Kadın Hareketi üyesi.
Vincent Guillot | İnterseks aktivist, sosyolog ve Uluslararası – Avrupa Interseks örgütü (OII) kurucusu.
• LODOTI | Local Trans and Intersexe Documentation. Trans ve Intersex bilgi merkezi.

#4 Toplum
Sosyal ekoloji : Rojava’dan başka dünyalara komünalist deneyimler
(Écologie Sociale : Expériences communalistes, du Rojava aux autres mondes)
23 Eylül 17.00-19.00 – Le Roudour

Konuklar :
Eleanor Finley | Yazar, eğitimci, aktivist, antropolog. Institute for Social Ecology (ISE) yönetim kurulu üyesi.
Floreal RomeroMurray Bookchin ve Sosyal Ekoloji adlı kitabın yazarı.
• Laia Vidal | « Otonomi için düşünce » grubu ve Katalonya’da kooperatifçilik ağı üyesi.
Camille | ZAD NddL otonom bölgesi yaşayanı. Nddl ve Chiapas deneyimleri.
• Moderatör : Lougar Raynmarth | Kedistan yazar ve çevirmeni, Sosyal ekoloji aktivisti.

#5 Jeopolitik
Rojava : Ulus-devlete bir alternatif. Sürmekte olan bir proje
(Rojava : Une alternative à l’État-nation. Un projet en cours)
30 Eylül 15.00-17.00 – Le Roudour

Konuklar :
Pierre Bance | Devlet Hukuku uzmanı, yazar. Rojava, Kürdistan için başka bir gelecek mi ? (Un autre futur pour le Kurdistan ?) kitabının yazarı.
Yann Renoult | Bağımsız gazeteci ve fotoğrafçı. Orient XXI, Médiapart, CQFD, Kedistan… Kolektif kitap Rojava komünü, ulus-devlete bir alternatif (La commune du Rojava, alternative à l’État-nation) yazarlarından.
• Moderatör : Raphaël Lebrujah | Gazeteci, Roj Info – ICD.

#6 Toplum
Kadın mücadeleleri ve alternatif yöntemler
(Les luttes de femmes et les méthodes alternatives)
6 Ekim 14.00-17.00 – Le Roudour
Bu panel Jin TV tarafından hazırlanmaktadır.

Konuklar :
• Bir Jin News Editörü
• Bir Jineoloji Dergisi editörü ve Yayın Kurulu üyesi.
• Moderatör : Güler Yıldız | Gazeteci, televizyon ve radyo programcısı.

#7 Toplum
Mülteciler: Bir pazarlık konusu
(Migrant-es : Objets de marchandages)
7 Ekim 2018 15.00-17.00 – Le Roudour

Konuklar :
• Mehdi Lallaoui | Yönetmen, yazar.
• SOS Méditerranée | Sivil toplum kuruluşu. (Teyid aşamasında)
Camille | « Chez Jesus », özyönetimli mülteci konuk evi. (Italya)
Abdulkadir Özkan | Sosyolog, etnik ırkçılık ve mülteci çocuklarla alan çalışmaları.
Les utopistes en action | Morlaix, dernek.

#8 Toplum
Başka türlü gazetecilik
(Le journalisme autrement)
13 Ekim 15.00-18.00 – Le Roudour

Konuklar :
Ceren Karlıdağ | Bağımsız kadın gazeteci. Çeşitli medyalarda yazıyor.
Güler Yıldız | Gazeteci, televizyon ve radyo programcısı.
Refik Tekin | Gazeteci, foto muhabiri. Zehra Doğan’ın arkadaşı ve meslektaşı, festivalin onur konuğu.
Chris T | Bağımsız gazeteci ve fotoğrafçı. Roj Info, Kedistan…
Yann Renoult | Bağımsız gazeteci ve fotoğrafçı. Orient XXI, Médiapart, CQFD, Kedistan…
• Moderatör : Daniel Fleury | Gazeteci, Kedistan.

#9 Edebiyat
Yeni Türkiye’de hâlâ yazıyor olmak
(Continuer à écrire dans la « Nouvelle Turquie »)
14 Ekim 14.00-17.00 – Le Roudour

Panel iptal edilmiş ve yerine atölyeler düzenlenmiştir.

« Başka Dünyalar Atölyeleri »

  • Morlaix bölgesinde dayanışma : Niyetten pratiğe doğru
  • Kadın hayalleri : kadınlar ve komünler
  • Özgürleşme aracı olarak kitap
  • Yaşama şiir katmak

#10 Sanat ve Kültür
Zehra Doğan : Tarihi adımlayan sanat
(Zehra Doğan : L’Art de plain-pied dans l’Histoire)
21 Ekim 14.00-17.00 – Le Roudour

Konuklar :
Gianluca Costantini | Italyan aktivist sanatçı ve gazeteci.
Niştiman Erdede | Kürt sanatçı ve aktivist, İsviçre’de politik mülteci.
Engin Sustam | Sosyal bilimci, MSGÜ İstanbul ve EHESS. Araştırmacı, Ifea, İstanbul, Paris 8. Art et Subalternité kurde entre violence et résistance kitabının yazarı.
• Moderatör : Mathieu Ducoudray | Directeur de Livres et lecture en Bretagne, Kültür bakanlığına bağlı Bretanya bölgesi kültür koordinasyon kurumu.

Partner ve destekler…

PEN-Club, Le Roudour, La Salamandre, Le Dibar, Le Café théodore, MJC Morlaix, Traon Nevez, Ephad Lanmeur, Restaurant Le Jardin Partagé, Ville de Plourin-lès-Morlaix, Ville de Saint Martin des Champs, Librairie Dialogues – Morlaix, Atelier Lucie Lom, Les utopistes en action – Morlaix, Festival de cinéma de Douarnenez, Rhizomes & Bretagne et Diversité, ACORt, Conseil Démocratique Kurde de Rennes (CDK-R), Amitiés Kurdes de Bretagne (AKB), Rennes, Représentation du Rojava en France, Initiative pour un Confédéralisme Démocratique (ICD), Éditions Belleville, Éditions turquoise, Jin tV, Roj Info, École de Saint Martin des Champs, École Diwan Morlaix, Lycée Suscinio, Association d’étudiantEs de l’IUt de Morlaix (Arzou), Cuisine éthique, Da Bep Lec’h, Les Rallumeurs d’étoiles…

Publicités